Конспекты уроков с использованием обучающих программ

План-конспект урока по английскому языку с использованием ИКТ (учитель: Гамаюнова О.В.)

Конспект урока английского языка в 7 классе.
 
Тема урока: Нужно ли ходить в школу?
 
Тип урока: Обобщающий
 
Цели урока:
  • ОБУЧАЮЩАЯ – обучать детей грамотному использованию речевых и грамматических оборотов (лексика по теме «школа», употребление дополнительных придаточных предложений, простого прошедшего времени, наречий); обучать использованию проектной деятельности на уроках английского языка;
  • РАЗВИВАЮЩАЯ – развивать у учащихся навыки использования лексических и грамматических структур; развивать навыки разговорной речи с использованием пройденного материала; формировать у учащихся собственное мнение, умение давать полные развёрнутые ответы; развивать навыки понимания устной иноязычной речи (аудирование), закреплять навыки чтения; повышать лингвострановедческий потенциал детей;
  • ВОСПИТАТЕЛЬНАЯ – воспитывать у учащихся интерес к изучению английского языка.
 
ОБОРУДОВАНИЕ:
Учебник, тетрадь, мультимедийный проектор, карточки с заданиями, специально подготовленный к уроку конспект Microsoft Point.
 Заключительный урок по блокам 1 (Are you happy at school? – Ты счастлив в школе?) и 2 (What are you good at? – Что ты хорошо умеешь делать?) Is it necessary to go to school? – Нужно ли ходить в школу?
Тема «школа» всегда вызывает интерес у детей любого возраста, так как всегда актуальна. Изучение этой темы в начале учебного года особенно удачно, поскольку дети ещё не успели устать от учебного процесса, а напротив, отдохнувшие и готовые к усвоению новых знаний пришли в школу.
Поскольку блоки 1 и 2 перекликаются между собой, то считаю целесообразным объединить их в один заключительный урок с тем, чтобы основательно закрепить те знания и умения, которыми учащиеся должны были овладеть в ходе изучения данных тем. В данной разработке представлены все виды деятельности на уроке:
·        Чтение;
·        Говорение;
·        Аудирование;
·        Письмо;
·        Использование проектной деятельности;
   
Ход урока:
I. Организационный момент.
Приветственное слово – учитель приветствует детей.
-         Good morning . I’m very happy to see all of you here today! Do you know what we are gathered for? Учитель сообщает тему урока:-         Well, we have already finished the themes “School” and “What are you good at?, haven’t we? You have known and learned a lot of words concerning these themes; you’ve got some grammar knowledge about ‘that’- clauses and adverbs. That’s why I want to make this lesson a kind of conclusion for you to know it better. There are some problems for us to solve: 
  • What’s your favourite subject?
  • Are you glad to be back to school?
  • Do you like your school?
  • What school do you like to go to?
  • What subjects are you and your classmates good at?
  • Is it possible to be good at a lot of things?
  • Whom would you place on your Class Board of Fame?
  • And the main question of our lesson: “Is it necessary to go to school? Why?”
II. Основной этап.
а) Повторение темы «Твой любимый предмет»_
So, to begin with, I want you to remember the names of the school subjeсts.
Ученик начинает называть школьные предметы, выполняет предложенное учителем задание, затем называет их любимые предметы, объясняя свой выбор, используя при этом придаточные дополнительные предложения, как показано в образце. Тем временем  ученик получает карточки с заданиями и по окончанию обсуждения, карточки проверяются .
-         What are your favourite subjects?-         What subjects are difficult for you? Comment on your point of view.-         What subjects would you like to have?-         What subjects are you and your classmates good at?
б) Повторение темы «»
Now, let’s have a look at the text. The text tells about the Summerhill School. Please, read the text and say:-         What is special about the school?-         Do you like this school?-         Would you like to study at such a school? Why?
Ученик читает текст вслух, затем следует обсуждение текста и ответы на вопросы учителя.
 These are the rules of conduct at Summerhill which the students have to follow. Read them, translate and say: -         Do you agree with the rules? Why? Why not?-         Are there any rules at your school?-         Make your own rules of conduct.    
Обсуждаются правила поведения в школе. Учащиеся выражают своё согласие или несогласие с предложенными правилами, затем придумывают свои собственные. Далее  ученик представляют свои собственные проектные разработки, демонстрируют презентации на тему: «Школа моей мечты», «Школа будущего».
в) Аудирование.
We have already discussed a lot of points. Now I suggest our discussing the following question – what can you do well? You know, people’s abilities are different. Some people are good at one thing. Some others are good at a lot of things. What is better?
Listen to the pupil’s opinions and say if you agree or disagree with them. What do you think about it?
Проверяются навыки аудирования: учащиеся слушают магнитофонную запись, выделяют главные идеи и предлагают свои.
г) Повторение темы «Who is on your the board of fame?».Think, which pupil from your class could be put on the Board of Fame and what for? Use the words and phrases given below.
Ученик рассуждает, чью фотографию можно было бы поместить на доску почёта и за что, при этом используют  фразы, предложенные учителем.
 
III. Подведение итогов, анализ, поощрение.
And now we all should come to the conclusion and give the answer to the man question of our lesson: Is it necessary to go to school? Why?
Подводится итог урока, учащиеся дают ответ на вопрос: нужно ли ходить в школу и почему.
-         Now tell me, please, what did you like best today? -         What did you know?-         What have you known?-         Want do you want to know in future?-         Is there anything that you didn’t understand?-         What did you remember?-         Now I want to point out the most active pupils  
IV. Домашнее задание.



Конспект урока по английскому языку в 9-м классе с использованием информационных технологий на тему: "Мировое значение английского языка"

Сташук Елена Васильевна, учитель английского языка
Статья отнесена к разделу: Преподавание иностранных языков

Тип урока: урок обобщения и систематизации знаний.
Цель: систематизировать и обобщить знания учащихся по теме “English as a world language”.
Задачи:
познавательный аспект — систематизация страноведческих знаний, полученных на предыдущих уроках о вкладе Великобритании в мировую культуру, причинах распространения английского языка и его ролью в XXI веке, о наиболее важных причинах изучения английского языка;
развивающий аспект — развитие способностей к сравнению и сопоставлению, формулированию выводов из услышанного и прочитанного, развитие коммуникабельности (способности к общению в парах и группах), развитие познавательного интереса, вовлечение учащихся в творческую деятельность, развитие способностей к логическому изложению, к формулированию выводов;
воспитательный аспект — воспитание уважительного отношения к другой культуре, более глубокое осознание своей культуры через контекст культуры англоязычных стран, формирование потребности и способности к стремлению понимать истинные причины популярности английского языка, способности понимать чужую точку зрения на проблему причин его популярности, формирование способности к совместной работе в группе, достигать согласия в условиях различных взглядов, воспитание чувства ответственности за совместную работу;
учебный аспект — формирование коммуникативной культуры школьников, развитие речевого умения (монологическая и диалогическая форма речи), формирование грамматических навыков говорения (условные предложения I типа), развитие навыков аудирования с различной стратегией.
Оформление доски: дата, тема урока, стихотворение “3 little kittens”, высказывание Палмера об изучении иностранных языков, таблица с британским и американским вариантом слов.
Оснащение урока: политическая карта мира, дерево, символизирующее развитие английского языка, магнитофон с записями текста для аудирования “The development of the English language” и песни “Auld Lang Syne”, компьютер, карточки для выполнения работы в группах и парах, текст песни “Auld Lang Syne”.
Учебник Кузовлева В. П. Happy English IV, Unit 6 “Britain in the world”.
I. Начало урока
Teacher: Good afternoon boys & girls. I’m glad to see you again. Today is the … of …, it is …
II. Введение в сюжет урока
Teacher: I’m sure that you are full of energy and ready to work hard. We’ll speak about many interesting things, work with computers & revise everything we have learnt this month. Besides, you’ll get to know some amazing facts of items you know very well. I would like to start our lesson with a funny poem, because it deals with the topic of our lesson today. I give you 1 minute read it and say what topic we are going to discuss. (Anticipating.)
(Дети читают стихотворение, которое находится на доске, и высказывают свои предположения.)
Three little kittens.
They haven't learnt their English.
And they began to cry,
"Oh Mister Teacher, we sadly fear
Our English we haven't learnt".
"What? Haven't learnt your English?
You naughty kittens.
Then you will get bad marks.
You will be uneducated!
You will be ignorant!"
The three little kittens.
They have learnt their English
And they became so glad.
"Oh Mister Teacher, we are so happy,
Our English we have learnt".
"What? Learnt your English?
You clever kittens,
Now you will have top marks".
You will be educated!
You will be cultured!
You will be erudite!
Teacher: Did you guess the topic?
Class: We are going to speak about the English language.
(Учитель снимает с доски плакат со стихотворением, под которым была записана тема урока.)
Teacher: Right you are! Beyond a doubt, you know that Britain’s influence on the world has been great. And we’ll speak about the influence of the English language around the world, because nowadays, English is not just the language of English-speaking countries like Great Britain and the USA. It is the language that people in many countries use today. So you see, our topic is “English as a world language”.
III. Фонетическая зарядка
Teacher: On the blackboard you can see the names of some countries in which people speak the top 10 languages of the world. Let’s name them (класс хором за учителем повторяет названия стран).
The United States of America
Italy
Australia
New Zealand
The United Kingdom
Nigeria
Ghana
Nepal
Cameroon
Philippines
Malaysia
Singapore
Indonesia
China
Japan
Brazil
Germany
Spain
France
Papua New Guinea
IV. Речевая зарядка
Teacher: In what countries is English spoken? (Учащиеся выходят к доске и показывают на карте страны, в которых говорят на англ.яз.)
Учащиеся выходят к

доске и показывают на карте страны, в которых

говорят на англ.яз.
Pupil1: English is spoken in ….
Teacher: Use your Student’s book page 151 and say how many people speak English?
Pupil2: I know 456 million people speak English.
Teacher: Why is English spoken by so many people?
Pupil3: It is widely spread all over the world.
Pupil4: It is an official language in many countries.
V. Аудирование
1) С общим пониманием.
Teacher: By the way, do know anything about the development of the English language, its history, and its relations with other languages of the world?
Then I want you to listen to this information and try to remember the given facts. I hope you will learn something new. More than that, after listening to the text, you should check “ True” or “False” for some statements which are given in your computer test. As you understood we would work with computers.
a) On the screen you can see some new words, which you will hear while listening to the text. I ask you to repeat them after me.
Indo-European family
Old Scandinavian
tribes
the ordinary words
The Vikings
in 1066 — ten thousand and sixty six
the Norman Conquest
William the Conqueror
Guitar
bungalow
pyjamas
b) Teacher: Besides, you can see the statements you should choose “ True” or “False”. Listen to the text and decide which statements are “True” and “False”(учащиеся слушают аудиозапись 1 раз).
THE DEVELOPMENT OF THE ENGLISH LANGUAGE
The English language belongs to the language family known as Indo-European. But English is an unusual language in the Indo-European family because it really comes from three different languages: German, Old Scandinavian and French. The English tribes first came to Britain in the 5th century. They spoke a kind of German. So most of the ordinary words of English come from German, for example, man, house, and, summer.
Later tribes from Scandinavia attacked Britain. These Vikings, as they were called, brought many Scandinavian words into the English language. The verb get and words beginning with sk come from Old Scandinavian: sky, ski, skate.
The biggest change in the language came in 1066. This year is very important in the history of Britain; this is the year of the Norman Conquest. The Normans came from across the English Channel, from France. They conquered Britain under the head of their leader, who later got the name of William the Conqueror. The Normans brought to Britain not only their king, but their French language as well. So, such French words appeared in English as language, parliament, hotel, example.
English has borrowed words from other European languages, too. We get guitar from Spanish, bank from Italian and robot from Czech. In science there are a lot of words from Greek like, helicopter and from Latin, like temperature. English has also taken words from countries further away. Pyjamas and bungalow come from Indian languages. Tea comes from Chinese. Coffee and sugar come from Arabic.
As you see, English has been a great borrower of words. Today a lot of languages borrow words from English.
c) Mark the following statements “TRUE” or “FALSE” You have 5 minutes.
1. The English language belongs to the language family known as Indo- European.
2. The English language comes from three different languages: German, Latin, French.
3. The English tribes come to Britain in the 5th century spoke a kind of German.
4. The Vikings from Scandinavia brought many French words in the English language.
5. The biggest change in the language came in 1066, when the Normans conquered Britain.
6. The Normans brought to Britain Latin words.
7. English has borrowed words only from European languages.
8. English has borrowed words from European languages and from countries further away.
9. Today a lot of languages borrow words from English.
KEYS: “TRUE” — 1, 3, 5, 8, 9 “FALSE” — 2, 4, 6, 7.
Учащиеся видят результат теста с итоговой оценкой на экране монитора.
2) Аудирование с извлечением конкретной информации.
Teacher: If I am not mistaken, you’ve learnt a lot of new, interesting things about the English language. Well, and now let’s make some groups. Put up your hands who was born in autumn (spring, summer, winter). Pupils who was born in winter will make the first group (2nd in spring, 3d in summer…)
1) Each group will get a card. Your task is listen to the text again, work in groups & mark what languages the following words come from? Match the word and the language (учитель раздаёт учащимся карточки с заданием, учащиеся слушают текст повторно).
2) Group Work
Arabic, Chinese, Italian, French, German, Greek, Indian, Spanish

I II III IV
word language word language word language word language
man German and German house German summer German
language French Parliament French hotel French example French
guitar Spanish bank Italian sugar Arabic helicopter Greek
pyjamas Indian bungalow Indian tea Chinese coffee Arabic
(Учащиеся группой отмечают слова и языки, из которых они были заимствованы, затем проверяем ответы.)
3) Teacher: What Arabic (Chinese, Italian); French; German; (Greek, Indian, Spanish) words have you found?
KEYS:
Arabic Chinese Italian French German Greek Indian Spanish
sugar tea bank language man helicopter pyjamas guitar
coffee Parliament and bungalow
hotel house
example summer
4) Teacher: Can you think of any English words which are used in our language?
Pupils: distance, instrument, politics, summit, organization, price list, business…
Teacher: So you see every language borrows new words, without new words languages can’t grow and change.
VI. Развитие грамматических навыков говорения
1) Word Web (Passive Voice)
Teacher: I’d like you to brainstorm main fields you associate with the English language.
Write down your point of view on the leaf and stick it on the tree (учащиеся записывают на бумажных кленовых листочках свои варианты ответов, подходят к дереву и прикрепляют на него листья).
Teacher: We can come to the conclusion that English is an important language.
2) Teacher: Why do so many people prefer it to other foreign languages?
Pupils: It - is easier to learn than any other languages;
- borrows words and phrases from the very countries into which it expands;
- has become the standard language for all kinds of international communication;
- a must for many technical jobs;
- an international language of business people
VII. Развитие навыков диалогической речи
1) Teacher: Some people say English isn’t a world language but American is. Work in pairs. Take these cards. You can see some opinions about British and American English.
Ask your partner which side (s)he is in? Why does (s)he think so? Give your opinion.
Which sideare you in? In my opinion…Beyond a doubt…
I’m sure…
I can be mistaken,
but I think…
American EnglishBritish English  is  a world language
Why do you think so? In my opinion…Beyond a doubt…
I’m sure…
I can be mistaken,
but I think…
 British English






is
- the only correct version of English;- has a longer history than American;
- the purest form of English which shouldn’t
be changed
American English - full of abbreviations, slangs and twangs;- more lively and flexible, open to change;
- preferred because of American’s colourful
pop culture;
- much more exciting
VIII. Развитие навыков письменной речи
Teacher: You know there are a lot of differences between British and American English. Let’s work with the computer again and see how many American words you know.
(Учащиеся выполняют на компьютере письменную работу.)
Match BRITISH and AMERICAN ENGLISH variants.
Note, flat, zed, fall, cop, drug store, movie, bill, zee, bin, apartment, autumn, chemist, copper, cinema, can.
BRITISH ENGLISH AMERICAN ENGLISH
Teacher: Let’s check up your variants. What’s your score?
Приложение № 1.
(Проверяем ответы: самоконтроль, на доске таблица с правильными вариантами ответов.)
KEYS:
BRITISH ENGLISH AMERICAN ENGLISH
Note bill
flat apartment
zee zed
autumn fall
copper cop
chemist drug store
cinema movie
bin can
IX. Развитие навыков монологической речи
Teacher: English has become the first foreign language that much of the world wants to learn. Why are you learning English?
X. Работа с учебником
Teacher: What will the role of the English language be in the 21st century? Open your book at page 154 ex. 8. What’s your opinion on the following statements?
(Учащиеся зачитывают предложения и высказывают своё мнение.)
XI. Исполнение песни
Teacher: At the end of our lesson I ask all of you to sing the song “Auld Lang Syne” as it units all the English speaking world on New Year’s Eve (исполняем песню).

Auld Lang Syne
Should old acquaintance be forgot
And never brought to mind?
Should old acquaintance be forgot
And days of auld lang syne?
And days of auld lang syne, my dear,
And days of auld lang syne,
Should old acquaintance be forgot
And days of auld lang syne?
XII. Конец урока
Teacher: Our lesson is going to be end. You’ve worked hard and learnt a lot of useful things. Everybody deserves A’s and B’s. But I also want you to mark your answer yourselves. Tick in the control cards the columns you took part in.
(Учащиеся заполняют контрольные карточки.)
Control Card v Value (points)
1 Examples of the English-speaking countries. 1
2 Teacher’s questions about the development of the English language. 2
3 “True”, “False” statements in the text about the development of the English language. 5
4 Group work 3
5 Examples of English words which are used in the Russian language. 1
6 Word Web 1
7 Reasons for learning English. 2
8 Pair Work 3
9 Writing work 5
10 Why do you study English? (stories) 7
11 The role of the English language in the 21st century 2
12 Singing a song 1
Teacher: Give me your cards. Thanks for your coming and taking an active part in the lesson. I’m sure that your good knowledge of the English language will help you in you future. I hope you’ll never stop learning and remember Palmer’s words forever
“Learning a language has a beginning, but no end”.


План-конспект урока английского языка с использованием ИКТ по теме "Спорт. Олимпийские игры"

Булатникова Наталья Геннадьевна, преподаватель английского языка
Статья отнесена к разделу: Преподавание иностранных языков

Задачи урока:
  • тренировать учащихся в употреблении лексики по данной теме;
  • ознакомить учащихся с известными спортсменами;
  • тренировать учащихся в говорении, аудировании, чтении, письме;
  • развивать у учащихся умение использовать на уроке информационно-коммуникативные технологии.
Оснащение урока: компьютер и интерактивная доска Smart Board, поэтапная презентация учителя к уроку (Приложение 1), компьютерные презентации учащихся, раздаточный материал с заданиями, микрофон.
Предварительная подготовка:
Заключительный урок по теме. Домашним заданием на данный урок было – подготовить компьютерную презентацию об одном из известных спортсменов.
ХОД УРОКА
I. The beginning of the lesson
a) greeting
b) topic: As you can see, the topic of our lesson is “Sport and Olympic games”.
II. Warm-up
Do you do sport?
What’s your favourite kind of sport?
Have you ever watched the Olympic Games?
Do you know what city was chosen to be the place of the Olympics in the year 2014? (эмблема на интерактивной доске)
Do you know who will open them?
Now I would like you to imagine that today we’re the members of the Olympic Committee and our task is to choose a sportsman, who will open the Olympics in Sochi.
III. Listening
Т: As for me, I’d like to represent you Dennis Rodman, a very famous basketball player. Have a look at his photo (на интерактивной доске). You will listen to the information about him and do exercises on the sheets of paper. There are some unknown words, let’s read them. (слова представлены на интерактивной доске) Now listen to the disc and answer the questions in Ex.1.
Ex.1: Answer the questions
  • How many sisters has he got?
  • Was his childhood happy?
  • When did his life change?
  • What is his nickname?
(Проверка упражнения)
T: Now listen to the information once more and then say if the statements given to you are true or false. Correct the false ones (ex. 2 в распечатках):
  • Dennis Rodman was born in 1965.
  • He was raised by his father.
  • He spent some time unemployed and homeless.
  • He played in NBA.
  • He is also famous for being a rock star.
(Проверка упражнения)
T: Now I’m writing his name on the board and later we’ll vote.
IV. Speaking (монологическая речь)
T:  And what sportsmen would you like to represent? Please, be attentive, we have to choose the only one to open the Olympics in Sochi. Ask questions for some more information.
Учащиеся слушают друг друга, записывают имя спортсмена на доске и задают дополнительные вопросы.
После представления учащимися всех презентаций:
T: Thank you! So we have learnt much about the candidates for Opening the Olympic Games in Sochi. Let’s vote for them. I’m sorry, but Dennis Rodman isn’t going to take part in these Olympics, so there is no need to vote for him. Who is for …, raise your hand. и т.д.  The winner is …! Our congratulations! (Обращаемся к ученику, чья презентация победила, как к самому спортсмену) Are you happy? Can you give an interview to our newspaper? So, the reporter will ask you some questions.
V. Speaking (диалогическая речь) + Writing
T: Listen to their conversation and fill in the form. (Учащимися раздаются таблицы, которые следует заполнить)
“Репортер” с микрофоном берет интервью у победителя. Затем другие “репортеры” берут интервью (по заданию учителя: Imagine, your sportsman is the person, who will open the OG in Sochi.)
The task:
Fill in the form about the sportsman:

Name/ surname
age
Country from
Kind of sport
Happy to open the OG? (yes/no)
Future plans
(Учащиеся слушают выступающих, заполняют таблицу, а затем проводится проверка задания)
VI. Conclusion
  • results of the lesson
  • marks, home task, saying good-bye









Урок-закрепление по теме "Моя семья" с использованием ИКТ на уроках английского языка

Евсеева Наталья Семеновна, учитель английского языка
Статья отнесена к разделу: Преподавание иностранных языков

Аннотация к работе
  1. Евсеева Наталья Семеновна – учитель английского языка МОУ СОШ №1
  2. Предмет, класс: Английский язык, 5 класс
  3. Тема учебного занятия: “ Моя семья”
  4. Место занятия в учебном процессе: Тема” Моя семья”, Урок №7-8
  5. Форма занятия: Урок повторение с применением ИКТ
  6. Презентация к теме
  7. Формы и способы применения ИКТ на данном уроке: 

Этап урока Форма использования ИКТ Цель
Организационный Демонстрационная презентация Создание рабочего настроя, проверка готовности.
Фонетическая зарядка Демонстрационная презентация Подготовить уч-ся к произношению английской речи.
Речевая зарядка Демонстрационная презентация Повторение грамматической структуры вопроса и ответа на него.
Развитие диалогических умений Демонстрационная презентация Повышение наглядности, мотивации для восприятия материала.
Развитие монологических умений Демонстрационная презентация
Подведение итогов урока Демонстрационная презентация Постановка проблемного вопроса для закрепления, пройденного материала.Оценивание работы класса.
 Конспект урока
Тема урока: “ Моя семья”
Тип урока: Урок повторения с использованием ИКТ.
Цель урока: Систематизировать знания уч-ся по теме “Семья”
  1. Тренировать в умении вести общение на английском языке в предлагаемых ситуациях.
  2. Тренировать уч-ся в употреблении знакомых лексических единиц и грамматических структур, а так же разговорные выражения в монологической и диалогической речи.
  3. Воспитывать чувство любви и уважения к семье, к родителям, к изучаемому языку.

Ход урока:

I. Организационный момент

T: Hi, my dear friends. I’m glad to see you.
How are you?
What day is it today? .......
At the lesson we’ll revise our theme “My family”. We’ll talk about
family. Let’s start our lesson with our warm-up activities.

II. Речевая зарядка (дети отвечают на вопросы учителя)

Have you got a father?
Have you got a mother?
What is her name?
How old is she?
What does she like doing?
OK. You know some poems about members of the family. Now our  phonetic – drills. I want to start reciting these poems.

III. Фонетическая зарядка

(Уч-ся читают cтих-я по теме “Семья”)
Father, mother,
Sister, brother
Hand in hand
With one another… И другие

IV.

Thank you. I know everybody of you like playing. And now let’s play a bit.
Look at the blackboard. You can see a task there.
You should look and match the picture with the words.
(Использование слайда - подбери картинку к слову)

V.

Ok. You have done it well. Вы все справились. But we have got another task.
Please, look. You should find the hidden words.
(Использование слайда - найди спрятанные слова)

VI.

It’s great. You are so clever. But can you help me? You should write these words. Let’s check.
(Использование слайда - допиши слова)

VII.

Well, now the next task for you is a puzzle. Put the letter in order.
(Использование слайда - поставь буквы в нужном порядке)

VIII.

My dear friends, you are good at English. And I have prepared a crossword for you. Find the words what are they?
(Использование слайда – кроссворд)

IX. Развитие диалогических умений.

Very good of you. Now we have chance to work with the text. You’ll read the text. And than you’ll answer the questions.
(Использование слайда – right or wrong)
And you can make your own dialogue (использование слайда – диалог)

X. Развитие монологической речи

Now you are ready tell about your family. So, now take your picture. And students can ask questions about your family.
(Использование слайда - My story)

XI. Итоги урока

So, today we have reviewed the theme “My family. You have done. You work well. It was interesting to know about your families. I think you can  tell your British friends about your family. Thank you for the lesson. Good-bye.

Урок английского языка с использованием ИКТ (урок-обобщение по теме "Одежда")


Цель: Развитие умений и навыков монологической и диалогической устной речи.
Задачи:
  1. Повторить и обобщить лексику по теме «Одежда».
  2. Совершенствовать грамматические навыки употребления глагола с существительными и местоимениями 3 лица единственного числа в Present Simple.
  3. Развивать умение читать и понимать речь на слух с полным пониманием содержания.
  4. Развивать умение работать в разных режимах, навык межличностного общения.
  5. Развивать способности к догадке, к сравнению и сопоставлению речевых единиц.
  6. Воспитывать уважительное отношение к чужому мнению и интересам.
Ход урока
1.Организационный момент.
Good morning children! Sit down, please. It’s time to start our lesson.
2.Введение в тему.
На уроке используется презентация “TheFashionhouse”. Приложение1
Today we are going to the fashion house(слайд 3).
But now let’s talk about what fashion is.
Different people say that fashion is beautiful, modern and comfortable clothes. They wear fashionable clothes in different situations (слайд 4).
3. Активизациялексики.
We should talk about clothes more (слайд 5). Let’s play the game “Rhymes”.  I pronounce a word and you should say the word, means “clothes”.
Детям предлагается составить рифму к произнесенному слову:
beans – jeans
better – sweater
bird – shirt, T- shirt, skirt
cocks – socks
mouse – blouse
choose – shoes
loves - gloves
map – cap
rat – hat
less – dress
boat – coat, rain coat
fruits – boots
sports – shorts
candles – sandals
kittens – mittens
racket – jacket
weeklies – sneakers
cute -  suit
Well done. But do you know the meaning of these words? Let’s play the computer game “Words and pictures” (слайд 6). Look at this game. When you see a word you should click on the picture. And now go to the computers and start.
Детям предлагается поиграть в лексическую игру на компьютерах. Если такой возможности нет, то данную работу можно организовать по-другому. В этом случае используется мультимедийный проектор, который и так находится на уроке. Учитель вызывает по очереди детей к своему столу и предлагает им кликнуть мышкой на нужной картинке, которая обозначает значение появившегося слова. 
Подведение итогов игры.
Are you ready? Go to your sits. Have you got any mistakes? I hope you’ve found all pictures.
4. Аудирование.
Let’s go on. You know that people from different countries wear fashionable clothes. Meet Helen. She’s from England. She wants to tell us what clothes she likes to wear (cлайд 35). Can you guess about her favourite clothes?
Вначале детям предлагается прочитать вариант рассказа Хелен, и выбрать по догадке нужную одежду.
Take these lists of paper, read the story and point the clothes you guess.   
Hello! I’m Helen. I am from England. I like to wear fashionable clothes.
When I visit birthday parties I often wear ( jeans, a T- shirt and warm boots; a beautiful pink dress and nice shoes).
I enjoy going for sports so I usually put (a light skirt, a blouse and shoes; my yellow track suit and modern sneakers) on.
But most of all I like to go to school. When I go there I always wear my uniform. It’s (a shirt, trousers and a hat; a white blouse, a blue skirt and a jacket). My uniform is very comfortable and nice.
Затем дети прослушивают рассказ и сверяют со своей догадкой.
Listen to Helen and check up.
Дети могут проверить задание на образце, который предлагается на экране    (слайд 36). If you are not sure, look here and check up again.
Далее ведется обсуждение прослушанного рассказа. Нужно рассказать, что Хелен носит в заданных ситуациях. Кроме того, уверенным в правильности своего ответа предлагается перевернуть листы-подсказки.
Now say what Helen wears and puts on in different situations (cлайд 37). If you are sure you can turn your list of paper.
5. Работавпарах.
And what about you? Exchange your opinions.  Use this information (слайд 38)and work in pairs. Try to remember your classmate’s answers.
Дети работают в парах, обмениваются информацией об одежде, которую носят для занятия спортом, на вечеринках в честь Дня рождения и в школу.
Let’s talk about your classmate. Say what he or she wears in different situations      (слайд 39). Используя фронтальную работу, спрашиваю несколько учеников о том, что они узнали о своем партнере. Предлагается опора на сладе.
6. Интервью.
You’ve learned that Helen likes to go to school most of all. And she wears her uniform for school.  It’s very popular in England. And what about our country? Many children wear different clothes for school. But what is the most popular? Take a card, go to your classmates and ask and answer the questions about clothes (Do you like to wear … for school? Yes, I do. No, I don’t.).
Детям предлагается взять интервью у своих одноклассников о популярной одежде. Они пользуются карточкой с вопросом и табличкой, в которой отмечают количество утвердительных ответов. Каждому предлагается узнать о каком-то определенном предмете одежды (слова для задания подбирались заранее, с учетом наблюдения одежды школьников).
Пример карточки:
Do you like to wear trousers for school?
Yes, I do.
Let’s compare the results. What about jeans? How many “Yes” answers have you got? What about …?
Результаты записываем в сводную таблицу и в итоге выделяем наиболее популярную одежду.
7. Работавгруппах.
Now you see that we don’t have school uniform. And today you have a chance to make something interesting. You can design your school uniform for girls and boys. But don’t forget that your uniform should be fashionable and comfortable. Work in groups. Take a list of paper and pictures with clothes and begin your projects.
Детям предлагается создать проекты  моделей  школьной одежды. Для этого используется раздаточный материал и шаблоны с изображением девочки и мальчика. В классе создаются 3 творческие группы. После выполнения задания каждый проект вывешиваются на доску, а  ученики рассказывают о нем (We advise you to wear …for school).
Let’s talk which uniform you like most of all and why you like it.  Use: I like the first (the second, the third) uniform because it’s fashionable (modern, comfortable, nice, beautiful). It suits for me. It’s the best. Дети высказывают свое мнение о наиболее понравившемся проекте, выбирают подходящие предложения.
8. Подведение итогов. Домашнеезадание.
You have done a lot today. Your answers were up to the mark (выставление оценок). At home you should make another project. You should choose the title and draw clothes for girls and boys.
Для домашнего задания детям предлагается выбрать тему своего проекта и нарисовать одежду к ней.